
Традиція майя, зокрема, їхній календар, не містить ніяких прогнозів про прийдешній кінець світу, й у 2012 році закінчується не сам календар індіанців, а лише один із його циклів.
Таку думку висловив заступник директора Мезоамериканського центру імені Кнорозова Російського державного гуманітарного університету (РДГУ) Дмитро Бєляєв.
Зазначимо, напередодні у статті, опублікованій у журналі Science, американські археологи повідомили про знахідку найдавніших астрономічних таблиць майя, які задають інтервали місячних місяців та містять у собі цілий ряд складних математичних розрахунків, пов'язаних з астрономією.
Ці таблиці не є у повному розумінні календарем і не містять ніяких згадок про 2012 рік. Проте у ЗМІ з'явилася інофрмація про те, що кінець світу "відсунуть" на сім тисяч років.
Російський фахівець наголосив, що класична традиція майя взагалі не містить уявлень про кінець світу.
"У класичній міфології майя катастрофізму немає. У нас немає звісток про катастрофи, якими супроводжується зміна календарних періодів, ні про землетруси, ні про що. Усе те, що нібито пов'язують із майя - будуть землетруси, або якісь ще катастрофи, це все присутнє в ацтекській календарній міфології", - сказав Бєляєв.
Він також наголосив, що календар майя, так званий "довгий рахунок", складається із п'яти вкладених один в один циклів.
Перший із них - це день, другий - 20-денний місяць, третій - 360-денний рік, а потім усе йде по 20-теричній системі: четвертий цикл - 20-річчя із 360-денних років, і цикл п'ятого рівня - це 144 тисячі днів, 20 періодів по 20 умовних років.
В ієрогліфічній писемності майя п'ятий - найбільший цикл - позначається словом "пік", використовується також слово "бактун", але це штучне позначення, придумане науковцями.
Саме уявлення про те, що кінець тринадцятого піку припаде на 23 грудня 2012 року засновано на написі, який було знайдено у 1950-ті роки на городищі Ель-Тортугеро у мексиканському штаті Табаско.