
Граничне число друзів у Homo sapiens становить 150 осіб, що зветься "числом Данбара". Фахівці припускали, що з розвитком соціальних мереж число може втратити свою актуальність.
Соціальні мережі на кшталт Twitter не здатні помітно збільшити кількість друзів, так як цей параметр залежить тільки від обсягу мозку конкретного індивідуума, стверджують вчені.
Як повідомляється, на початку 1990-х років британський антрополог Робін Данбар висунув гіпотезу, згідно з якою кількість дружніх зв'язків у приматів безпосередньо пов'язана з обсягом мозку. Вивчивши близькі взаємини в співтовариствах різних приматів і екстраполюючи отримані результати на людину, учений зробив висновок, що граничне число друзів у Homo sapiens становить 150 осіб.
Після того, як з'явилися і почали активно розвиватися соціальні мережі, багато фахівців припускали, що "число Данбара" може втратити свою актуальність. Щоб перевірити цю точку зору, автори нової роботи проаналізували активність трьох мільйонів користувачів Twitter протягом чотирьох років (за цей час вони написали 380 млн твітів - постів на Twitter) і простежили виникнення у них нових дружніх зв'язків.
Використовувалося кілька критеріїв встановлення дружніх зв'язків. По-перше, вчені вважали, що два користувача Twitter дружать в тому випадку, якщо одноразово вони обмінюються не однією, а відразу декількома репліками. По-друге, користувачі повинні спілкуватися регулярно.
У результаті дослідження автори виявили характерний сценарій розвитку активності користувачів Twitter. У перший час після появи нового мікроблога, який регулярно оновлюється, кількість друзів у автора блогу починає зростати, поки не досягає якогось критичного значення. Після того, як число друзів досягає цього порогу, автор мікроблога починає переважно спілкуватися з тими людьми, з ким у нього встановлюються дружні зв'язки.
Вчені встановили, що граничне значення лежить в межах від 100 до 200 осіб, тобто, в середньому, збігається з "числом Данбара".